Home » Bez kategorii » W 40. rocznicę prawykonania „Beatus Vir” H.M.Góreckiego

W 40. rocznicę prawykonania „Beatus Vir” H.M.Góreckiego

9 czerwca 1979 w Krakowie, miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W Bazylice oo. Franciszkanów odbyło się prawykonanie utworu BEATUS VIR Henryka Mikołaja Góreckiego. Premiera nowej kompozycji odbyła się w trakcie I pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, w obecności samego Papieża, a zespoły Filharmonii Krakowskiej od pulpitu dyrygenckiego poprowadził niezwykle sugestywnie sam kompozytor.

 

Jak wiele spraw w trudnej historii Polski, również powstaniu tego monumentalnego dzieła towarzyszyła niezwykła symbolika. Górecki otrzymał zamówienie na skomponowanie tego utworu od metropolity krakowskiego, kardynała Karola Wojtyły jeszcze w 1977 roku. Miał on być muzycznym uczczeniem przypadającej w 1979 roku 900. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Św. Stanisława. Po namyśle kompozytor postanowił raz jeszcze sięgnąć do Księgi Psalmów. W ten sposób powstał Beatus Vir na baryton, chór mieszany i orkiestrę.
16 października 1979 roku była dla prawie wszystkich Polaków jak i samego Kompozytora dniem wielkiej euforii i nowej nadziei. Nie pozostało to bez wpływu na powstającą kompozycję.
Dzieło powstałe na kanwie historii Biskupa Męczennika, ukaranego w nieludzki sposób za nieposłuszeństwo wobec władzy świeckiej, którego to osoba w późniejszych czasach przyczyniła się do ponownego odrodzenia Królestwa Polskiego, stanowiło dla władzy zbyt niebezpieczną alegorie. W tym miejscu warto podkreślić, że przyjęcie zamówienia od Kardynała Wojtyły, a także ukończenie utworu w czasie kiedy został on już obrany papieżem, przysporzyły kompozytorowi wielu kłopotów natury politycznej i ostatecznie przypieczętowały jego rezygnację ze stanowiska rektora katowickiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej.
I pielgrzymka Papieża Polaka do ojczyzny otwiera Dekadę Wolności, która przez liczne wspaniałe (powstanie I Solidarności), i tragiczne (Stan Wojenny) wydarzenia doprowadziła do odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości. Prawykonanie Beatus Vir w krakowskim kościele oo. Franciszkanów, stanowiło pełne dramatyzmu. ekspresji, wiary i nadziei artystyczne wprowadzenie do wszystkiego co wydarzyło się później. Z doniosłości tego wydarzenia zdawali sobie sprawę zarówno Karol Wojtyła, który po zakończeniu koncertu osobiście podziękował kompozytorowi, jak i sam Górecki który głębokie wzruszenie tego dnia zachował głęboko w pamięci, zaznaczając, że było to najważniejsze wydarzenie w jego życiu.
Z tej okazji zapraszamy Państwa na wyjątkowy koncert, który odbędzie się 4 czerwca w Bazylice Mariackiej o godz. 14:30.
W 40. rocznicę prawykonania Beatus Vir wystąpią:
Michał Dworzyński, dyrygent
Włodzimierz Siedlik, dyrygent
Sebastian Szumski, baryton
Chór Filharmoników Krakowskich
Chór PASSIONART
Marcin Wróbel, przygotowanie chóru
Małgorzata Langer-Król, przygotowanie chóru
Orkiestra Symfoniczna PASSIONART
Plakat BEATUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *