Home » GÓRECKI CHAMBER CHOIR

GÓRECKI CHAMBER CHOIR

 

SONY DSCGÓRECKI CHAMBER CHOIR to młody, dynamicznie rozwijający się profesjonalny zespół chóralny. Został stworzony przez Stowarzyszenie PASSIONART w oparciu o chór projektowy, który na zaproszenie Agencji Artystycznej PRESTO, Instytutu Muzyki i Tańca oraz PWN, pod nazwą „Krakowscy śpiewacy w hołdzie H.M. Góreckiemu”, dokonał w maju i czerwcu 2013 roku światowej premiery fonograficznej i prawykonania 20 odnalezionych pieśni kościelnych na chór mieszany a cappella H.M. Góreckiego. Płyta wydana przez znakomitą firmę fonograficzną DUX spotkała się z wielkim uznaniem melomanów i krytyków.

W 2014 roku została nominowana do Fryderyka, można ją było także usłyszeć na antenie Programu 2 Polskiego Radia i Radia BBC.
Dyrektor artystyczny przedsięwzięcia, wybitny chórmistrz i prawykonawca niemal wszystkich kompozycji chóralnych kompozytora – Włodzimierz Siedlik, w ramach GÓRECKI CHAMBER CHOIR zaprosił do współpracy znakomitych śpiewaków na co dzień związanych z najlepszymi krakowskimi chórami. Artyści zostali dobrani pod względem predyspozycji głosowych i interpretacyjnych do specyfiki wykonawczej muzyki chóralnej Mistrza Góreckiego oraz polskiej twórczości współczesnej
Zespół składający się na stałe z 36 osób charakteryzuj doskonałe, stopliwe brzmienie, energia wykonawcza , plastyczność i świadomość w interpretacji, a także najwyższej próby profesjonalizm organizacyjny. Wszystko to sprawia, że produkcje w wykonaniu GÓRECKI CHAMBER CHOIR wpisują się w odkrytą przez Mistrza Góreckiego melodię języka polskiego.

Po dokonaniu światowej premiery fonograficznej i prawykonania napisanych w 1986 roku 20 pieśni kościelnych, przyszedł czas na zapoznanie z Chorałem polskim ogólnopolskiej publiczności. Potrzeba upowszechniania tej niezwykłej twórczości została dostrzeżona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wsparło organizatorów dotacją w ramach Programu Wydarzenie Artystyczne, priorytet: muzyka. Dzięki wsparciu Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Polskiej Federacji PUERI CANTORES, Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJP2 w Krakowie oraz kilkunastu innych organizacji i instytucji,  wyjątkowe koncerty w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej zostały wykonane w Szczecinie, Krakowie, Szczawnicy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Legnicy, Jeleniej Górze, Rzeszowie, Parczewie, Częstochowie, Poznaniu i Katowicach…

_DSC3433_DSC8389

_DSC3440

 

 

 

 

 

 

 

DSC_3181

 

 

 

 

 

 

 

 

W 2014 ROKU GÓRECKI CHAMBER CHOIR UZYSKAŁ WSPARCIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W RAMACH PROGRAMU:

WYDARZENIE ARTYSTYCZNE, PRIORYTET MUZYKA

ZADANIE: CYKL KONCERTÓW MONOGRAFICZNYCH
Z PIEŚNI KOŚCIELNYCH HENRYKA MIKOŁAJA GÓRECKIEGO

mkidn_01_cmyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *