Home » Bez kategorii » Royal Opera Festival

Royal Opera Festival

Już wkrótce rusza pierwsza edycja Royal Opera Festival. Festiwal jest połączeniem w ramach jednego projektu muzycznego dwóch wielkich twórców operowych XIX wieku, Gioacchino Rossiniego i Stanisława Moniuszki.

Choć obaj  wydają się pochodzić z bardzo odległych od siebie tradycji muzycznych, jednak rdzeniem każdego przejawu sztuki, a  muzyki w szczególności, jest czyste piękno, niezależne od kontekstu geograficznego i kulturowego, dlatego postanowiliśmy połączyć odbiór ich dzieł  w jednym miejscu. 201 lat temu po raz pierwszy w Polsce wystawiono operę Rossiniego.

Była nią opera seria Tankred. 200 lat temu urodził się ojciec polskiej opery narodowej Stanisław Moniuszko, i z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2019  rokiem Moniuszki. Dwa wieki po polskiej premierze „Tankreda” będzie wspaniała okazja zobaczenia współczesnej wersji tej opery w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w wykonaniu artystów światowej klasy. Drugim miastem festiwalowym stanie się Szczawnica, uzdrowisko wybrane nieprzypadkowo na miejsce poświęcone operom Rossiniego i Moniuszki. Będzie to nawiązanie do Bad Wildbad, kurortu w Szwarzwaldzie, gdzie włoski kompozytor często bywał.  Dzięki 9 letniej współpracy organizatora ROF, Stowarzyszenia Passionart, z Rossini in Wildbad Belcanto Opera Festival w Niemczech, imprezy o uguntowanej renomie i sławie w Europie, mamy możliwość  stworzenia przedsięwzięcia muzycznego o najwyższym poziomie artystycznym i światowej randze. Jesteśmy pewni, że Royal Opera Festival w Krakowie stanie się imprezą, o której z dumą i z zachwytem będą mówić miłośnicy muzyki tłumnie zapełniający jego sale koncertowe.

 

Z ideą Festiwalu oraz programem pierwszej odsłony można zapoznać się na oficjalnej stronie Royal opera Festival: https://royaloperafestival.com/

 

60575637_628272134356248_3717825460667678720_n

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *