Home » Bez kategorii » I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej w Kielcach

I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej w Kielcach

18-19 października w Kieleckim Centrum Kultury ponad 150 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zgromadziło się po to aby wyśpiewywać narodową historię, biorąc udział w wojewódzkich eliminacjach I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”.

 

Festiwal jest inicjatywą krakowskiego Stowarzyszenia Passionart, organizowaną wspólnie z oddziałami i delegaturami Instytutu Pamięci Narodowej w całej Polsce.

Jest to przedsięwzięcie, dzięki któremu realizować możemy ważny dla naszej edukacji społecznej cel. Chodzi o upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej, Żołnierzach Wyklętych i Solidarności. Forma festiwalowa sprzyja również zachowaniu od zapomnienia piosenek śpiewanych w wielu oddziałach partyzanckich. Uczestnicy przesłuchań mają szansę na indywidualne spotkanie z żywą historią – przygotowania do prezentacji obejmują bowiem m.in. spotkania z kombatantami, przeprowadzenie wywiadów środowiskowych czy nagrań audio-video.

Podjęte w ramach Festiwalu działania zaowocować mają poszerzeniem wiedzy dzieci i młodzieży zarówno na poziomie lokalnym , jak i ogólnopolskim.

Laureaci którzy zostaną wyłonieni w eliminacjach wojewódzkich wezmą udział w II etapie festiwalu który odbędzie się 13 listopada w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. GRAND PRIX FESTIWALU jest udział w koncercie galowym wraz z muzykami ze Stowarzyszenia PASSIONART. Przewidziano również trzy nagrody za: I, II i III miejsce w poszczególnych kategoriach (zarówno eliminacje wojewódzkie i przesłuchania finałowe), oraz nagrody specjalne: za najlepsze wykonanie wybranego utworu, najlepszą aranżację prezentowanych pieśni oraz wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.

Następne eliminacje wojewódzkie odbędą się w Szczecinie już 27 października!

Poniżej przedstawiamy także komunikat prasowy Delegatury IPN w Kielcach.Ro

zstrzygniecie-festiwalu – komunikat prasowy IPN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *