Home » HISTORYCZNY PROGRAM EDUKACYJNY

HISTORYCZNY PROGRAM EDUKACYJNY

Dnia 16. września w Krakowie, w Zespole Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira na Os. Złotej Jesieni 2, o godz. 12.00, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Zainaugurowany został jedyny w swoim rodzaju Historyczny Program Edukacyjny stworzony przez Stowarzyszenie PASSIONART przy współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. To pierwsze takie przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską.

   Celem programu jest propagowanie historii Polski wśród uczniów klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych za pomocą połączenia muzyki klasycznej oraz nowoczesnych środków artystycznego wyrazu, uzupełnionych o merytoryczny, oparty na tekstach źródłowych wykład historyczny. Zarówno teksty jak i wykonywane utwory zostały dobrane pod kątem konkretnego historycznego zagadnienia, tworząc w ten sposób trzy wyjątkowe scenariusze. Każdy z nich ma za zadanie przekazać konkretną wiedzę i przesłanie.

I.

Amor patriae nostra lex

przygotowanie programu:

Wybór pieśni i tekstów – Mateusz Prendota

Opracowanie utworów, organy – Marek Pawełek

Prowadzenie całości – Janusz Wierzgacz

     Łacińska sentencja, którą obraliśmy za tytuł modułu, stanowiła zawołanie najwspanialszej polskiej jazdy – HUSARII. Jak żadna inna, oddaje ducha i przesłanie, które organizatorzy pragną przekazać widzowi za pomocą scenariusza, zainspirowanego 330. rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej. O wyjątkowości spektaklu stanowi skład wykonawczy oraz pieśni, które zostały wybrane i opracowane przy jego tworzeniu. Klasyczne, majestatyczne, przepełnione mocą brzmienie chóru męskiego, organów kościelnych i kwintetu dętego, wzbogacone w kilku pieśniach o solowy głos barytonowy, zostało wykorzystane w aranżacjach pieśni znanych nam wszystkim z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Dodatkowo możemy też posłuchać tematów muzycznych z seriali Czarne Chmury i Janosik. Całości dopełniają dwie improwizacje organowe – na rozpoczęcie i zakończenie koncertu – wykorzystujące tematy zaczerpnięte z Bogurodzicy i Poloneza Husarii prof. Krzesimira Dębskiego. Przestrzeń pomiędzy utworami została wypełniona tekstami źródłowymi zaczerpniętymi z prac Radosława Sikory Z dziejów husarii oraz Husaria pod Wiedniem 1683. Scenariusz ten zaznajamia młodego widza z największymi zwycięskimi dla Rzeczpospolitej przewagami jakie miały miejsce w epoce nowożytnej. Przypomina o tryumfach polskiego oręża pod Kircholmem, Moskwą, Kłuszynem, Cudnowem, Połonką, Chocimiem i Wiedniem. Wzbudza dumę z historii i tradycji. Nakłada także obowiązek rzetelnego wypełniania zadania jakim jest pielęgnowanie miłości i oddania dla Ojczyzny.

II.

O ojców grób bagnetów poostrz stal!

przygotowanie programu:

Wybór tekstów – Dr Maciej Korkuć IPN O. Kraków, Mateusz Prendota

Opracowanie utworów – Marek Pawełek

Prowadzenie całości – Janusz Wierzgacz

     Tytuł tej części został zaczerpnięty z refrenu jednej z powstańczych piosenek: Marszu Strzelców z 1863 roku. Scenariusz spektaklu został tak skonstruowany, aby przy pomocy pieśni i komentarza do nich przedstawić ponad 200letnią historię zmagań Polaków w obronie najwyższych i najcenniejszych wartości: wolności, niepodległości i wiary. W koncercie odnajdujemy nawiązania do Konfederacji Barskiej, Insurekcji Kościuszkowskiej, Legionów Polskich we Włoszech, Księstwa Warszawskiego, Powstania Listopadowego i Styczniowego, odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego z okresu II Wojny Światowej, walk II Konspiracji do roku 1963 oraz Zrywu Solidarnościowego. Mimo ogromnego przedziału czasu, z podjętych rozważań wyłania się spójny obraz nieprzerwanej walki, prowadzonej w imię zawsze słusznej sprawy, poszanowania wolności i godności drugiego człowieka i Narodu. Z racji mijające właśnie 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego szczególne miejsce w programie zajmuje właśnie ten zryw. W przypadku tego scenariusza dla zobrazowania heroicznych postaw wielkich Polaków oraz doniosłych kart z historii naszego kraju, został wykorzystany cały potencjał, jaki daje orkiestra symfoniczna, chór oratoryjny oraz głosy solowe. Nad merytorycznym doborem tekstów czuwał Pan dr Maciej Korkuć, Naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN O. Kraków.

III.

Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci

przygotowanie programu:

Wybór pieśni – Tadeusz TADEK Polkowski, Mateusz Prendota

Wybór tekstów – Tadeusz TADEK Polkowski

Opracowanie utworów – Marek Pawełek

Prowadzenie całości – Janusz Wierzgacz

Koncepcja całości – Mateusz Prendota

     20131021_131035W ramach tego panelu, organizatorzy skupili się na przypominaniu i rozpowszechnianiu wiedzy na temat Polskiego Państwa Podziemnego i jego ramienia zbrojnego – Armii Krajowej, oraz przywracaniu dobrego imienia antykomunistycznego podziemia tzw. II Konspiracji, którego żołnierze z bronią w ręku, już po zakończeniu II Wojny Światowej walczyli o prawdziwie niepodległą Polskę. Poprzedni system nazwał ich wyklętymi, bandytami czy reakcjonistami, za wszelką cenę starając się aby pamięć o nich nie przetrwała próby czasu. Po 1989 roku tematyka ta była nadal pomijana w programach nauczania historii i podręcznikach do tego przedmiotu. W rzeczywistości, tak jak czyny żyjących w II RP ostatnich Powstańców Styczniowych były stawiane za wzór dla ówczesnej młodzieży, tak też postawy żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, powinny stanowić przykład do naśladowania dla obecnego młodego pokolenia. Moduł ten powstał także po to, aby umożliwić mu spotkanie twarzą w twarz z prawdziwymi świadkami historii.

20131021_131055

    W trakcie pierwszego koncertu 16 września 2013r., zgromadzonej w obecności kombatantów w sali gimnastycznej ZSZ im. Huty Tadeusz Sendzimira młodzieży o bohaterach takich jak Generał Emil Fieldorf Nil, Sanitariuszka Danuta Siedzikówna Inka, Rotmistrz Witold Pilecki i wydarzeniach z Akcji Burza, Powstania Warszawskiego czy Stanu Wojennego, opowiadał znany Artysta sceny hip-hopowej Tadeusz TADEK Polkowski. Patriotyczny rap zdaje się ostatnio zdobywać co raz większe grono zwolenników i nie byłoby w tym pewnie nic nadzwyczajnego. Jednak tym razem, w ramach hip-hopowej lekcji historii, TADKOWI towarzyszy orkiestra, chór, perkusja, gitara basowa i soliści. Zespół stworzony na potrzeby programu wykonuje pod dyrekcją Janusza Wierzgacza utwory z płyty NIEWYGODNA PRAWDA zaaranżowane na ten fenomenalny skład wykonawczy przez Marka Pawełka. Tym samym muzyka klasyczna spotyka się z młodzieżową formą ekspresji i historią, by mówić, śpiewać i grać o bohaterstwie i wytrwałości Niezłomnych.

   Przy pomocy przedstawionych scenariuszy organizatorzy zamierzają osiągnąć jeszcze jeden cel. Nie od dziś wiadomo że wychowanie przez muzykę klasyczną i sztukę wysoką w ogóle to jeden z lepszych sposobów na kształtowanie zrębów młodego charakteru. Być może w przyszłości takie doświadczenie zachęci odbiorcę programu do częstszego odwiedzenia filharmonii opery czy teatru.

PATRONAT HONOROWY NAD HISTORYCZNYM PROGRAMEM EDUKACYJNYM OBJĄŁ PREZES IPN DR ŁUKASZ KAMIŃSKI

Patronat Prezesa IPN

Patronat Honorowy Prezesa IPN Dra. Łukasza Kamińskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *