Home » Bez kategorii » CAFE BODO w Noc Teatrów

CAFE BODO w Noc Teatrów

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie w ramach imprez towarzyszących 10. edycji krakowskiej NOCY TEATRÓW. 17 września 2016r. o godz. 16.00 na dziedzińcu im. gen. Emila Fieldorfa „NILA”, odbędzie się koncert CAFE BODO.

Miesiąc wrzesień to wyjątkowy czas w historii Polski XX wieku. Bogaty w tragiczne, ale i bohaterskie wydarzenia. Czas Kampanii Wrześniowej, agresji ZSRR na Polskę, drugi miesiąc Powstania Warszawskiego, moment powołania Polskiego Państwa Podziemnego (Służby Zwycięstwu Polsce) i Drugiej Konspiracji (Ruchu Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość).

Podtrzymywanie zapału do walki i ducha Narodu w tym trudnym czasie nie było łatwe. Ogromną rolę odgrywały w tym dziele pieśni i przedstawienia grane w okupowanej Warszawie – za zgodą Polskiego Państwa Podziemnego – w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności, takich jak Swann, U aktorek czy Lucyna. Sam Mieczysław Fogg pseudonim „PTASZEK” zagrzewał do walki powstańców i mieszkańców Warszawy koncertując w szpitalach, na barykadach i w schronach przeciwlotniczych, wykonując dla zebranych Pałacyk Michla czy Sanitariuszkę Małgorzatkę. Za udział w Powstaniu otrzymał Krzyż Zasługi z Mieczami.
Za ratowanie Żydów został po wojnie uhonorowany medalem i tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

W sobotę 17 września 2016roku, dzięki solistce Katarzynie Guran i pianiście Markowi Pawełkowi, Męskiemu Zespołowi Wokalnemu Filharmoników Krakowskich pod kierownictwem Marcina Wróbla oraz wyjątkowemu wnętrzu Muzeum ARMII KRAJOWEJim. gen. Emila Fieldorfa „NILA”, będziemy mogli przenieść się do okupowanej Warszawy  i do jednego z takich właśnie miejsc – CAFE BODO – by wysłuchać najpiękniejszych pieśni międzywojennych, szlagierów kabaretu Starszych Panów i Henryka Warsa. Zabrzmią między innymi: Umówiłem się z nią na dziewiątą, Miłość Ci wszystkowybaczy, Ta ostatnia niedziela, Stacyjka Zdrój,
W kawiarence Sułtan,
kołysanka W górze tyle gwiazd, Zimny drań. Ponieważ pieśń żołnierska wyrażała więcej niż tysiąc słów, nie tylko zagrzewała do walki, lecz pozwalała także uciszyć tęsknotę i utulić zranione nieodwzajemnioną lub zbyt krótką miłością serce,usłyszymy także Dziś do Ciebie przyjść nie mogę, Wojenko wojenko, Białe róże, O mój rozmarynie, oraz wiele innych niezapomnianych utworów.

Organizatorami koncertu są Urząd Miasta Krakowa i Stowarzyszenie PASSIONART, współorganizatorem Muzeum ARMII KRAJOWEJ im. gen. Emila Fieldorfa „NILA”. Wstęp na koncert jest wolny, za okazaniem zaproszenia. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum ARMII KRAJOWEJ im. gen. Emila Fieldorfa „NILA” oraz punktach InfoKraków przy ul. św. Jana 2 i pl. Wszystkich Świętych 2 (Pawilon Wyspiańskiego) od 12 września 2016 roku. Ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

bodo77-do-sieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *